Нямаш акаунт? РЕГИСТРАЦИЯ
Здравей!

Влез в профила си, за да имаш достъп до всички опции на сайта. Публикуване на обяви, лични съобщения, запаметяване на любими обяви и търсения.

Още нямаш профил? Регистрирай се.

ВХОД Нова РЕГИСТРАЦИЯ
Неактивна обява
Добавена 10 ноем, 14:04 ч.
Ръководство по дърворезба и пирография
20 лв
Доставка Купувача
Състояние Използвано
Описание
Книгата е захваната с телбод, прилича на ксероксно издание.

Автори - Иван Маранов, Димитър Елефтеров
изд. Земиздат, 1986 г., 86 страници, Тираж 1800+84

СЪДЪРЖАНИЕ
Предговор 3
Дърворезба 5
Историческо развитие на резбарството в България 5
Инструменти, пособия и помагала при резбарството 7
Резбарски инструменти (длета) 7
Изостряне и заглаждане на резбарските длета 10
Видове дръжки и начини на поставянето им 13
Съхраняване на резбарските длета 15
Работно място 17
Рисунки, работни чертежи и шаблони 19
Видове дърворезба 25
Геометрична резба 25
Геометрична резба (кербшнит) 29
Овчарска резба 32
Контурна резба 40
Гравирна резба (гравировка) 43
Плоска резба (анрелеф) 46
Релефна резба 48
Барелефна резба 52
Орелефна резба 53
Повърхностна обработка на дърворезбата 54
Съвременна българска дърворезба 56
Изработване на дърворезба чрез врязване на контурите 58
Изработване на дърворезба без фон 60
Изработване на дърворезба на фон 62
Изработване на ажурна дърворезба 63
Пирография 68
Историческо развитие на пигрографията 68
Съвременни пирографски инструменти 70
Електрически понижаващ трансформатор 71
Пирографска дръжка 74
Техника на пирографирането 75
Подготовка на детайлите за пирография 75
Подготовка на модела за пирографиране 77
Подготовка на инструментите за пирографиране 79
Пирографиране 79
Боядисване - оцветяване, бои, четки и цветове
на боите при пирографията 81
Повърхностна обработка на пирографираните детайли 82
Производства на пирографирани изделия 83
Техника на безопасността при пирографираното 84

***
В ръководството се обобщава всичко ценно и самобитно от нашето национално майсторство в областта на дърворезбата и пирографията, с което се представяме на външния пазар и пред чужденците, гости на нашата страна.

То обобщава.всички най-важни въпроси, свързани с дърворезба реката и пирографската техника, и постиженията на това изкуство у нас през раз личните епохи на развитие.

Книгата е ценно помагало както за тези, които сега овладяват дърво резбата и пирографията в училищата, така и за специалистите, които работят в тази област, за архитектите които пряко се занимават с външното оформяне на мебелите и предметите, където се прилага това изкуство.

Иван Велев Маранов, Димитър Велизаров Елефтеров

РЪКОВОДСТВО ПО ДЪРВОРЕЗБА И ПИРОГРАФИЯ
Редактор Боян Бечев Художник на корицата Стефа н Шишков Художник-редактор П етър Кръстев Технически редактор В а л е р и Спасов Коректор М а р и я Гарева Код 05 9534329ΙΙΙ 4785-67-86
Народност българска. Издание второ. Дадена за набор на 30.Х.1985 г. Подписана за печат на 28.IV. 1986 г. Излязла от печат на 15.V. 1986 г. Формат 60/90/16. Печатни коли 4,78 Издателски коли 4,75. У ИК 5,15. Тираж 1800+84 Поръчка на издателството № 289/85
Държавно издателство "Земиздат" - София
Бул. "Ленин" 47
ДП "Ат. Стратиев"-Хасково
©Иван Маранов, Димитър Елефтеров, 1986 c/o Jusautor, Sofia
373(075)

***
ПРЕДГОВОР
B своята работа човек се стреми да придаде красив и естетичен вид на различните произведения, като сечива, облекло, домашни потреби, уреди и др.

В областта на изкуството елементът красота играе много голяма роля както при изящните изкуства, така и при производството на предметите, свързани с бита на човека.

Умението на народните майстори да създават красиви изделия от битов характер е дало у нас началото на редица занаяти, които впоследствие при добиват художествен характер, като грънчар-ство, тъкачество, резбарство, златарство, везбарство, ножарство, медникарство, стъкларство, пирография и др.

Както всяка нация, така и нашият народ в развитието си е създал свои художествени занаяти, които са изиграли огромна роля за художественото му възпитание и за задоволяване на духовните му и материални нужди.

За нашия народ в неговото развитие още преди и по време на османското владичество, както и след освобождението изработването на художествени пред мети е било обект на оживена външна търговия и е служило за културен обмен с другите страни.

Художествените занаяти са по същество народно творчество. Благодарение на умелото използва не на народните традиции талантливи народни май стори на приложното изкуство са създали и художествените занаяти, които в много страни процъфтя ват с небивал темп и се обособяват в художествена промишленост (текстил, гоблени, килими, везба, резба, стругарство, пирография, керамика, стъкло, емайл, лакове, порцелан и др.).

За развитието и процъфтяването на художествените занаяти в нашата страна голяма спънка е било османското владичество. Този период потисна, но не угаси стремежа на нашия народ да твори и пресъздава в предметите на приложното изкуство своята мъка, тегло, радости и въжделения.
Капитализмът също нанесе силен удар върху развитието на художествените занаяти. Ръчното изработване на много предмети от занаятчиите се преустанови и се мина към промишлен начин на изработване. Промишленото производство имитира в повечето случаи формите на ръчното производство, което води до антихудожествен еклектизъм и безвкусица.

След 9 септември у нас художествените занаяти са в истински подем и въпросът с тяхното съществуване е правилно разрешен.



Преглеждания: 2008
Обявата не е активна
Намери други обяви в Книги, канцеларски материали -> Специализирана литература в гр. София