книгата е в наличност

к-44-2329754
Божията ръка
Игор Горански

Победата на Аржентина с 2:1 над Англия пред 115 хил. зрители на световното първенство през 1986 година се помни с две изпълнения на Диего Марадона. Този сблъсък обаче имаше и политически оттенък. Четири години по-рано Великобритания и Аржентина имаха конфликт в южната част на Атлантичския океан при фолклендските острови. Той завърши с поражение за южноамериканската страна. Най-великият аржентински футболист за всички времена – Диего Марадона, вкара и двата гола за победата в този мач. Шест минути след началото на второто полувреме, Марадона подхвана атака през центъра. Той комбинира с Хорхе Валдано и тръгна на двойно подаване. Английският бранител Стив Ходж опита да пресече паса, но спряната от него топка се озова във въздуха около точката на дузпата. Вратарят на англичаните Питър Шилтън тръгна да боксира, но с 20 см. по-ниският Марадона скочи протегна ръка и вкара топката в мрежата. За огромно учудване на английските футболисти и техния треньорски щаб, тунизийският съдия Али Бин Насер признава гола.