Нямаш акаунт? РЕГИСТРАЦИЯ
Здравей!

Влез в профила си, за да имаш достъп до всички опции на сайта. Публикуване на обяви, лични съобщения, запаметяване на любими обяви и търсения.

Още нямаш профил? Регистрирай се.

ВХОД Нова РЕГИСТРАЦИЯ
1/1
Добавена 20 мар, 13:01 ч.
Пари - Емил Зола
2 лв
Доставка: Купувача
Състояние: Използвано
Вид: Други
Описание
Има козметични забележки. Добро състояние.

За изданието
  1. Издателство
    Профиздат
  2. Град на издаване
    София
  3. Година
    1985 г.
  4. Език
    Български
  5. Страници
    422
  6. Корици
    Меки
  7. Преводач
    от френски Никола Шивачев
  8. Художник
    Божидар Икономов
  9. Категория
    Чужда проза
  10. Дебелина (мм)
    25

Борсово Ватерло

"Много е трудно да се напише роман за парите"

- изповядва се Емил Зола в "Жил Блас" на 8 април 1890 година. Защото след "Човекът-звяр" той се задъхва върху композицията на осемнадесетия том от серията "Ругон-Макарови", а и творбата, която е започнал, е не по-малко трудна за завършване, отколкото цялата серия. Как си отдъхва той с последната книга "Доктор Паскал" - автобиографична или поне почти!

Но защо такъв сюжет? Нямало е как Зола да не си премери силата с парите, като се има предвид структурата на обществото и епохата, наложена от общата рамка. Тази необходимост Зола не видял веднага, или не пожелал да види. Подобна идея е липсвала в първоначалния план. Тя се родила около 1877 година, след отпечатването на най-политическия роман от серията - "Негово Превъзходителство Йожен Ругон". Анри Митеран уточнява, че романът за Борсата ясно се очертава едва в подготвителните материали за "Земя" (1886 г.), и то само с два реда:

"Борсата и вестниците, Сакар, Максим, Сидони, Окт. Муре."

Не е ли могъл Зола да избегне тази примка в края на серията? Може би. Но през 1980 г. наистина е било много късно. Няма съмнение, че той е имал уважителни причини да отлага изкарването на чудовището върху сцената. Нелош ход е било да събуди интереса на читателя в края на дългия път с толкова значителни сюжети като Финансите и Разгрома. Но едно препятствие затъмнява хоризонта. Името му е Балзак.

Както двадесет години преди това, Зола отново се сблъсква с несъкрушимия си съперник. Все пак той добре е доловил разликата. Опустошенията на парите, главен двигател в "Човешка комедия", са подтикнали автора й най-вече да покаже последиците им в личното поведение на своите герои Бирото, Гобсек, Гранде, Нюсенжан. Целта на Зола е друга: да разкрие как парите противопоставят класите и са едновременно причина и последица във всички епизоди на социалната война, чието надигане така майсторски бе описал в "Жерминал".

Превъзходният критик марксист Жан Фревил ясно подчертава разликата между двете творчески начинания. Несъмнено те се дължат на разликата в темпераментите на двамата романисти, но също и на светкавичната еволюция на капитализма за някакви си тридесет години. По време на фирмата "Нюсенжан" капитализмът още не е достигнал фазата на анонимните дружества. Напредъкът на индустрията, строителството на железопътни линии, благоустрояването на градовете и развитието на търговията са изисквали огромни капиталовложения. Учредявали се банки, за да привлекат необходимите капитали, да ги натрупат и използуват. Започва епохата на финансовите магнати. Ето, това е схванал Зола. На гениалния поглед на Балзак отвръща неговият собствен поглед към масите. И както казва на обичайния си довереник, холандския критик Ян Сантен Колф, тук той отново се натъква на социализма.

233 рейтинг
В Bazar.BG от 17 ноември 2018г.
Последно активен вчера в 23:24 ч.
гр. София
София-град
Карта
Преглеждания: 41
Отмени
Съобщение
Може да прикачите до 4 файла тип: jpg, jpeg, gif, png, pdf, doc, docx, odt, xls, xlsx, txt, zip, rar, tar